top of page
YTbanner3.jpg

Aks, 2020 yılında Gökhan Çevir ve Hasan Zando ile birlikte kuruldu. Türk Indie Syntpop grubudur. Grup, başlarda Gökhan Çevir’in yıllar içerisinde biriktirdiği şarkıları derlemek ve yayınlamak amacıyla, dört sene aynı sahneyi paylaştığı yakın arkadaşı Hasan Zando ile bir araya gelmesiyle son halini aldı.

Song_edited.png

Yine darmadağınık bir sabah

Ellerin kadar soğuk ve taş
kalbim kırık gözlerim karanlık

Belki yetmiyor söylediklerim

Neden kaçıyor benden hislerin

Kolay mı bu kadar bu aşkı bitirmek

 

İsterdim hep yanımda
isterdim hep yanımda kal

 

Var yine var ağlayan biri

Sorduğum zor sorudan beri

Vermedin o cevabı geri

Kalmamış içinde kalmamış hiçbir şey

 

Şimdiden çok özledim seni

Aklım almıyor sensizliği

Şimdi git onunla mutlu ol o kentte

İsterdim hep yanımda
isterdim hep yanımda kal

 

Var yine var ağlayan biri

Sorduğum zor sorudan beri

Vermedin o cevabı geri

Kalmamış içinde kalmamış hiçbir şey

DSC05577.jpg

KÜNYE

Video Works

Director: Mario Çıkman

Camera: Johanna Grobe – Ulaş Güneş

Video Edit – Color Grade: Mario Çıkman

Model: Oben Sağlam

Söz-Müzik: Gökhan Çevir

Prodüktör: Hasan Zando & Mario Çıkman

Mix-Mastering: Murat Sonad Laleli

Kayıt: Orkun İşleker (Red Bear Music)
Mario Çıkman (Ghetto International)

ŞARKININ HİKAYESİ

2008 yılında Gökhan Çevir’in Sinek adlı grubun vokali Uğur Koçoğlu ile yaptığı ancak yayınlayamadıkları Emo/Posthardcore tarzında bir şarkı iken, yıllar içinde yaşanan müzikal olgunluk neticesinde günümüz formuna ulaştı. Sözler o tarzda kalsa dahi müzikal açıdan duygusu yıllar içerisinde son halini aldı.

 

O yıllarda Gökhan Çevir’in içinde bulunduğu duygusal gelişmeler şarkı sözlerinin oluşmasında büyük etki oldu. Şarkı ilk olarak müzik formu olarak oluşturuldu. Daha sonra yaşadığı bir ayrılık acısıyla sözler ortaya çıktı. Gökhan Çevir’in o yıllarda yayınlamadığı şarkısı şimdi kütüphaneden tekrar çıktı ve Avrupa Müzik etiketiyle eylül ayında tüm platformlardan dinleyicilerle buluşacak.

YTbanner1.jpg

Pandemi başlamadan hemen önce Almanya’dan eski grup arkadaşı Mario Çıkman’ın Türkiye’ye tatile gelip  pandemi koşulları yüzünden dönememesiyle, Gökhan Çevir ile birlikte Urla’da bir bağ evinde eskiden kurdukları Roket grubunun eski ve yeni şarkılarını tekrardan düzenlemesiyle başlayan kayıt serüveni bittikten sonra Aks’ın Kalmamış Hiçbir Şey şarkısının demosuna başlandı..

 

Gökhan Çevir ve Hasan Zando, şarkının elektro gitar, bas gitar ve geri vokallerini Orkun İşleker’in (Red Bear Production) stüdyosunda tamamladı. Daha sonra şarkının mix-masteringini başarılı ses mühendisi Murat Sonad Laleli üstlendi ve son halini aldı.

 

Şarkı tamamlandıktan sonra Mario Çıkman’ın (Ghetto International) yönetmenliğini, video edit ve color grade’ini yaptığı klibin çekimi ile buluştu.

Ulanplugged_2.jpg

(Gökhan ve Zando Dinozor Bar Sahnesinde)

"Kayıt ve klip aşamalarında emeği geçen, Uğur Koçoğlu, İlkay Sarpay, Grogi, Oben Sağlam (Oyuncu), Johanna Grobe, Mario Çıkman, Ulaş Güneş, Mert Denktaş, Özgür Mert, Erturgut Sanat ve desteğini eksik etmeyen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz."

Gökhan ÇEVİR

Gökhan Çevir, 9 Aralık 1988 yılında İzmir, Bornova’da dünyaya geldi.. Erken yaşta müziğe ve gitara ilgi duymayan başlayan Gökhan, 16 yaşında konserler vermeye başladı. 2009 yılında müzik kariyerinin devamı için İstanbul’a yerleşti ve çalışmalarına burada devam etti . İstanbul’da pek çok etkinlik ve festivallerde kendisini göstermeye başladı.

 

Gençlik yıllarında Deftones, Radiohead, Muse, Underoath, Emery, Dregd, Pink Floyd, Opeth, Fikret Kızılok, Nil Karaibrahimgil, Mor Ve Ötesi, Sakin gibi gruplardan beslendi.

 

İstanbul’a yerleştikten sonra müzikal çalışmaları giderek arttıran Gökhan Çevir bir çok etkinlikte yer aldı. Müzikal çalışmaların yanı sıra tiyatro ve dizi oyunculuğu alanlarında da kendini geliştiren Gökhan, burada edindiği yeteneklerini de sahne üzerinde etkin olarak kullandı.

 

2017 yılında İzmir’e dönüş yapan Gökhan Çevir, o günden itibaren müzikal çalışmalarına İzmir’de devam etmektedir.  İzmir’e yerleştikten sonra sahne performanslarına devam eden Gökhan, pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte stüdyo çalışmalarına ağırlık vermiş, İzmir’e döndükten sonra tanıştığı ve çeşitli konserlerde aynı sahneyi paylaştığı Hasan Zando ile birlikte Aks grubunun çalışmalarına başlamıştır.

PICT0026.jpg
DSCF9230.jpg

Etkin Olduğu Gruplar;

 

 • Roket 2007 - Halen

 • Bazuka 2010 - 2015

 • Aks 2020 - Halen

 

Ödülleri;

 

 • Roket - Roxy Müzik Günleri, 2008 (Bilboard Dergisi Özel Ödülü),

 • Bazuka - 1. Be The Band, 3.’lük Ödülü ,2011

 

Diskografi;

 

 • Roket - EP (2008)

Kurtar Beni, Tss, Aşka Dur Denilmezki (Feat, Cem Adrian), Kolay Değil, Çiçek, Ütopya

 • Single, Bazuka - Bu Akşam Gidiyorum (Ocak,2013) /

 • Single, Bazuka - Bana Bir Masal Anlat Baba (Mart,2014) /

 • Albüm, Bazuka - Anlaşılmayan Zamanlar (Haziran 2015)

Hasan ZANDO

Ulanplugged_57.jpg
Ulanplugged_5.jpg

Hasan Zando 25 Haziran 1989’da İzmir’de dünyaya geldi. 9 yaşında akordeon çalarak müziğe başlayan Hasan, içine doğduğu balkan kültürü sayesinde folk müzik türlerine küçük yaşta hakim oldu. Uzun süre akordeon çalması ve bu enstrümanda kendini geliştirmesi onun ileride çok yönlü bir müzisyen olmasını sağladı.

 

Hasan lise yıllarında gitar ile tanıştı. Gitar çalmaya başlaması ile birlikte farklı müzik türleri keşfetmeye ve icra etmeye başladı. Metal, Progressive Metal, Progressive Rock, Funk gibi müzik türleri Hasan’ın müzik gelişimine yön verdi. Hasan’ın etkilendiği müzik türleri; Dream Theater, Opeth, Porcupine Tree, Zeljko Joksimovic, Slavi Trifonov, Farmers Market, Jaco Pastorius, Pink Floyd..

 

Etkin Olduğu Gruplar;

 

 • Sakoband, 2009 - Halen

 • Ulan, 2017 - Günümüz

 • Rasih Öztürk quartet, 2018 - 2020

 • Aks, 2020 - Halen

bottom of page